+90 537 588 40 23 / +90 545 367 47 41
info@sefkatturizm.com

HAC PROGRAMLARI

Suudi Arabistan hükümetinin açıklamaları ile birlikte kontenjan kısıtlaması konusunda sizlere bilgilendirme yapacağız. Hac programlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Hac İçin Gerekli Evraklar Şu Şekilde:

 

Hac farizası için kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına, yolculuğa çıkarken bazı resmi belgeler gerekiyor. Söz konusu belgelerin hacılar tarafından mutlaka eksiksiz hazırlanması çok önemli. Bu evraklar arasında öncelikle;

 

Nüfus kayıt örneği,
Arka zemini beyaz renkli, 4 adet biometrik fotoğraf,
Çipli ve en az bir yıl geçerliliği olan pasaport,
Hac’a çocukları ile giden ailelerden her bir çocuk için nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği,
Hacı adayının, 65 yaş üstünde olması durumunda Sağlık Kurulu Raporu ile muvafakat name ve Taahhütname,
TC kimlik numaralı, önlü arkalı 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi elzemdir.
Menenjit Aşı Kartı; hacı adayları Menenjit Aşısını, her ilin Merkez Sağlık Ocakları veya hastanelerinde yaptırabilir. Hac ziyareti sırasında Arabistan Konsolosluğu, hac aşısı olarak Menenjit Aşı Kartı olmayanlara yönelik sınırdan geçiş izni vermemekte.

 

Hacca, 18 Yaşının altında ve anne- babası olmadan gidecek olan çocuklar yanlarında birinci dereceden erkek akrabası olmadan Suudi Arabistan’a giremez. Ayrıca, söz konusu çocukların yanında birinci dereceden akrabasının olması da vize garantisi anlamına gelmiyor. Suudi Arabistan Kanunları, bu uygulama konusunda çok net.

 

Suudi Arabistan Kanunlarına göre, 45 yaşının altında olan kadınlar yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Hacca gidemez. Bu yaş altında olan kadınların Hacca gitmesine Babası, Kayınpederi, 18 yaşın üstünde erkek kardeşi, öz amcası veya öz dayısı eşlik etmek zorunda.

 

Kadın hacı adayları 45 yaş altı ise, hacca gideceklerinde eşlerinden, evli değillerse de babalarından muvafakatname alma zorunlulukları var. Ancak, Hacca eşi ile birlikte gidecekse muvafakatname almasına gerek bulunmamaktadır.